Mean Well LRS-200-12 Single Output Switching Mode Power Supply 204W 12VDC 17A Output (LRS Series 200W 12V)
★★★★★ 5.0 34 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by seto.az
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by seto.az
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Ensure optimal performance of your electronic device with the use of this LRS-200-12 AC to DC power supply from MEAN WELL.It has a voltage of 12 V and maximum output power of 204 W. This part's single output can handle a current up to 17 A.This part has a temperature range of -30 °C to 70 °C.EU RoHS: Compliant ECCN (US): EAR99 Package Height: 30 Package Width: 115 Package Length: 215 Type: Switching Style: Enclosed Input/Output Type: AC/DC Number of Outputs: 1 Output Type: Fixed Output Voltage (V): 12 Output Current (A): 17 Output Power (W): 204 Minimum AC Input Voltage (V): 90 Maximum AC Input Voltage (V): 264 Minimum DC Input Voltage (V): 240 Maximum DC Input Voltage (V): 370 Minimum Isolation Voltage: 3000VAC Line Regulation: 0.5% Load Regulation: 1% Maximum Input Current (A): 4(Typ) Input Frequency (Hz): 47 to 63 Tolerance (%): ±1.5 Efficiency (%): 87.5(Typ) Configurable: No Input Connector Type: Screw Terminal Block Output Connector Type: Screw Terminal Block Power Indicator: Yes Ripple & Noise: 150mV(Max) Medical: No Minimum Operating Temperature (°C): -30 Maximum Operating Temperature (°C): 70 Product Weight (g): 660 Pin Count: 9
  • AC Input Range Selectable By Switch. 90-132VAC Switch on 115VAC / 180-264VAC Switch on 230VAC
  • Rated Output: 12V, 17A, 204W MEAN WELL LRS-200-12
  • Working Temperature: -30~+70°C Withstand 5G vibration test
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Complete safety certificates: IEC/UL 62368-1, BSMI CNS14336-1, EAC TP TC004
UPC 645312123230
Brand MEAN WELL
Wattage 200 watts
Model Name lrs
Form Factor 1U
Item Weight 0.01 Ounces
Manufacturer MEAN WELL ENTERPRISES CO., LTD.
Model Number LRS-200-12
Cooling Method Air
Current Rating 17 Amps
Output Wattage 200 Watts
Mfr Part Number LRS-200-12
Compatible Devices Computer
Maximum Input Voltage 264 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 90 Volts (AC)
Upper Temperature Rating 70 Degrees Celsius
System Bus Connector Type ATX or EPS
Connector Type Used on Cable screw
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
34 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (31)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)