BLACK+DECKER - 18 V Li-Ion Cordless Drill with Charger - Includes 160 Accessories and 2 Batteries 1.5 Ah Supplied in Box - BDCDC18BAST-QW
★★★★★ 4.4 136 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by seto.az
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by seto.az
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The BLACK+DECKER BDCDC18 cordless drill driver with a 10 mm chuck gives the possibility to perform various drilling and screwing tasks in wood and metal. Offering 10 torque positions, it allows precise screwing, regardless of the size of the screw. Its speed adjustable from 0 to 650 rpm by means of a trigger ensures optimal control of drilling and screwing. With a torque of 30 Nm combined with a maximum drilling capacity of 25 mm in wood and 10 mm in metal. Powered by a lithium battery, this drill has no memory effect and the risk of self-discharge remains low. Since the Lithium-Ion battery also has the advantage of being able to keep 80% of its charge over a period of 90 days without use, recharging the battery before each use is not mandatory. The BDCDC18K-QW cordless drill driver benefits from a well thought-out design to make it as easy as possible to use: part of the 18 V System range, it benefits from maximum energy sharing, its battery is compatible with the tools of the range. Lightweight and compact, it is very maneuverable. For a comfortable grip, it has a grip coating. This cordless drill-driver has an LED light illuminating the work area. Its slide-pack battery is easy to remove and insert adding extra convenience to the user. The 18V BDCDC18K-QW BLACK+DECKER cordless drill is delivered in a case. Whether repairing a wobbly board, hanging a shelf or maintaining your garden, the range of DIY and gardening power tools of over forty 18V cordless tools will meet all your needs. 18V wireless range, for everyday victory!
  • High performance: The Blackdecker 18 V Li-ion cordless screwdriver drill has 10 torque positions for perfect screwing regardless of the material and size of the screw, ideal for all screwing and drilling jobs in wood and metal. Variable speed at the trigger for more control
  • Power: The power and speed of drilling in metal, wood and face tches with variable speed for optimal control in drilling and screwing. Maximum torque 20nm, capacity 25mm wood, 10mm metal
Color Black / Orange
Speed 650 RPM
Torque 20 Newton Meters
Voltage 18 Volts
Amperage 1.5 Amps
Brand Name BLACK+DECKER
Drill Type Basic Drill
Is Electric Yes
Item Weight 3.66 Kilograms
Manufacturer BLACK+DECKER
Model Number BDCDC18BAST-QW
Power Source Battery Powered
Material Type Metal
Item Type Name Cordless Drill 30 Nm 650 RPM 2 Batteries 160 Accessories Supplied in Organizer
Maximum Torque 20 Newton Meters
Battery Capacity 1.5
Number of Speeds 2
Maximum Chuck Size 10 Millimeters
Additional Features Cordless
Included Components 160 accessories, 2 batteries, Battery Charger, Drill-Driver
Drilling Capacity Wood 25 Millimeters
Drilling Capacity Metal 10 Millimeters
Manufacturer Part Number BDCDC18BAST-QW
Maximum Rotational Speed 650 RPM
Global Trade Identification Number 05035048709856
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
136 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (110)
4 stars
5% (7)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (15)